Ügyfélszolgálat [H-P: 8:00-16:00]: +36 30 692 8785

Legjobb megoldás a megelőzés! Készülj fel időben a hívatlan vendégek érkezésére.

Megmondom őszintén hogy szkeptikus voltam a termékkel kapcsolatban. De úgy voltam vele hogy megpróbálom. Ennyit még rászánok. Hála Istennek pozitívan csalódtam és minden várakozásomat felülmúlta az eredmény. CSEND VAN ÉS NYUGALOM…KÖSZÖNÖM
Szabó László

Hasznos

Beszélnél velünk?

Hívj fel minket: +36 30 692 8785

Social

Facebook
X
LinkedIn

Felmerült már benned az a kérdés, hogy miért van valakinél szinte minimális, vagy akár nulla vadkár, és nálad miért kiugró a kár mértéke? A vadak mozgása, annak iránya, szokásai, termőfölded elhelyezkedése… Ezek mind- mind befolyásolják a kártétel, és ezáltal a bevételed mértékét.

Az időjárás és a vadak mozgása is befolyásolja a vadkár mértékét

Túl forró, száraz nyár

Szikrázó napsütés, száraz idő, délibáb. Ismerős?

Ilyenkor az első gondolat a legtöbbünkben az lehet, hogy jégkockát és limonádét minden pohárba! A hőségtől az állatok is ugyanúgy szenvednek.

Épp ezért nyáron nagyon fontos a vadak itatása, vaditatók karbantartása. Ez a vadásztársaságok és az erdőgazdaságok feladatkörébe tartozik. Az állatok ugyanis nemcsak az éhség, hanem a szomjúság miatt is betévedhetnek földünkre.

Nyáron jellemzően a szőlő-gyümölcs van a szomjas vad miatt nagyobb veszélyben, hamarabb veszik arra az irányt, így a vadkár mértéke ezeken a területeken éréskor mondható kiugrónak.

Enyhe ősz, esős idő

Az eddig szokatlanul enyhe őszi időjárásnak vannak a vadállományra kedvező és kedvezőtlen hatásai.

Az átlagosnál magasabb volt a hőmérséklet (rekord meleg volt októberben), így elég táplálékot találnak maguknak a szabadban, kint a földeken. Az esősebb idő beálltával a vadak a saras, laza, belvizes talajokról szárazabb területekre kényszerülnek, így arra indulnak, a kártétel mértéke, a vadkár a szárazabb helyeken nő.

Esőtől védettebb területeken keresnek búvóhelyet, menedéket. A belvíz és a bőséges sár nehezíti mind az állatok, mind az emberek mozgását az érintett földeken, így a vadászat is korlátozottabbá válik.

Enyhe tél, hó nélkül

Amint beáll a ködös, nyirkos idő, a vadak több energiát emésztenek fel.

A magyarországi vadállomány az évszázadok során úgy kellett, hogy éljen: télen hideg van, esik a hó, el kell bújni, menedéket keresni.

Ezzel szemben az utóbbi években elég jelentős mértékben kitolódott a meleg idő, és a hóesés kezdete is. A fagypont feletti hőmérséklet lazán tartja a talajt, így ha nem esik hó, akkor a vadak könnyen hozzáférnek a vetéshez, és a rügyekhez.

Így az enyhe téli időjárás esetén tovább fennálló kártétellel, vadkárral kell számolni. A hóesés és a hirtelen fagy beálltával azonban ismét olyan területekre kényszerülnek, ahol könnyebben hozzáférhető számukra az élelem.

Hirtelen tavasz

Az elmúlt pár évben megfigyelhető volt, hogy a gyermekkorunkban megszokott időjárási átmenetek, amiket úgymond az igazi ősznek és az igazi tavasznak hívhattunk, eltűntek.

A hirtelen, éles váltásokkal bekövetkező hőmérsékletingadozások nemcsak az emberi szervezetre vannak megterhelő hatással. Ezt a vadak (és a háziállatok) is nehezen viselik, mondhatni „megkergülnek”.

Emellett amint ledobjuk a téli nagykabátot és egy hét múlva már pólóra váltunk, a mezőgazdasági munkák is megsokszorozódnak. Ezt követően magától értetődően ismét megjelennek a vadak is, és az okozott vadkár.

Szezonokra jellemző vadmozgás

Hazánk szerencsés helyzetben van elhelyezkedését tekintve, mert talajaink és az időjárás is kedvező mind az őszi-, mind a tavaszi vetésű növények termesztéséhez.

A termeszthető növényfajok sokszínűségéből eredően a vetési idő őszi vetés esetén már július végén kezdődhet és egészen október végéig eltarthat. A vetéskor már nagy gondot kell fordítani a vadak elleni védelemre.

Mind az őszi, mind a tavaszi szezon vetésidőszakában jelentős és erős vadmozgás figyelhető meg a területeken.

Tavasszal azonban a vadak életvitelét, és a növényzetet figyelembe véve mégis nagyobb az átlagos vadkár mértéke. A termesztett növényektől függően követhető nyomon a kártételük, jelenlétük.

Magasabb növénykultúrák esetében egyértelműen a növények (pl. kukorica) növekedésével bizonyos vadak jelenléte és kártétele egyre csökken. Aratást követve a vadak értelemszerűen kevesebbet tartózkodnak majd az érintett területeken.

Mutasd a földed, megmondom merre megy a vad!

Erdő menti termőföld

A vadak elsődleges lakhelye az erdei környezet, így ha közvetlenül erdő mellett van a termőfölded, akkor mindenképpen nagyobb veszélyben van a vadak miatt. Bár a vadak ellen az sem jelent biztos védelmet, ha a termőföld messzebb van az erdős területektől, de először mindig a közelebbi helyeken fognak megjelenni, próbálkozni. Ahogy kezdesz kifutni a szezonból, úgy fognak messzebbi termőterületeket keresni, de addig sajnos mindig erősebb lesz a vadak jelenléte, mint távolabb.

Vízparti termőföld

Ilyenkor első sorban nyáron van a telked nagyobb veszélyben.

Az állatok nyáron próbálnak vízhez közelebb húzódni, így még aratás előtt is jelentős károkat okozhatnak a csörtetésükkel.

Gyümölcsös, és szőlő esetén pedig egyértelműen a lédússág teszi számukra vonzóvá a termésedet, így ilyen esetben nyáron, szárazabb időben nagy veszélyben vagy.

Hobbitelek

A Hobbitelkek vadvédelmével kapcsolatosan egy következő cikkben fogunk részletesebben foglalkozni.

Ezeken a területeken sajnos a vadak sokkal bátrabbak, így nehezebb a riasztásuk. Partnereink visszajelzései és saját megfigyeléseink alapján, a zártkertekig, vagy akár a falvak, városok széléig is felmerészkedő vadak közül vannak, amik már az embertől sem igazán rettenek meg.

Ilyen esetekben és helyeken mindenképpen nehezebb a riasztás, bármilyen módszerrel is próbálkozol.

Kritikus területek

Országunkban vannak vadban gazdagabb területek. Ilyen helyek esetén sajnos a te termőfölded is nagyobb veszélyben van a vadkár tekintetében.

Ilyenek az összefüggő nagykiterjedésű erdők, természetvédelmi területek, nemzeti parkok, vagy tájvédelmi körzetek. Ezek közelében elhelyezkedő mezőgazdasági területeken is megnövekszik a vadállatok jelenléte.

Mindemellett fontos kihangsúlyozni azt a tényt is, ha a szomszédos termőterületek tulajdonosai alkalmaznak valamilyen vadvédelmet, akkor az állatok a védtelen földeken fognak felbukkanni.

Mit tehetünk?

Nyáron fel tudunk készülni a vadak itatására, nagyon esős, zimankós időben pedig arra, hogy kicsit szusszanhatunk a vadkárral szembeni harcban.

Bármennyire is igyekszünk, a vadak vonulását néha nem kerülhetjük el. A cél mindig az legyen, hogy csökkentsük le a vonulási időt minimálisra, és elérjük, hogy ne akarjanak a földünkön elidőzni, ezzel minimalizálva a kártételt.

Fontos az időszakos ellenőrzés is, attól, hogy a vadvédelem aktív a területen, még célszerű néha ellenőrizni a helyzetet, így sokkal könnyebben elkerülhető, hogy az állatok nálunk akarjanak csemegézni a kitartó és kemény munkánk gyümölcséből.

Mielőtt ultrahangos vadriasztást választanál, olvasd el ezt a pár hasznos cikkünket:

Tervezze meg saját területe védelmét!

Vadriasztók karbantartása és tárolása

Hasznos tippek, hogy hatékonyabb legyen a vadriasztó-telepítés

Iratkozz fel a 10% EXTRA kedvezményért

További bejegyzések

Védekezz hatékonyan a rágcsálók ellen [Videóval]

Mit érdemes tudni a Doxmand ultrahangos vadriasztókról

Az éjszaka urai, avagy mit tehetünk a nyestek ellen?

Oszd meg másokkal is:
Facebook
X
LinkedIn

Köszönjük, hogy feliratkoztál!

A kedvezmény aktiválásához írd be az 24dxm10 kuponkódot a Pénztár oldalon lévő Kuponkód mezőbe.

Kapcsolat