- Olvasási idő: 5 perc |
- Rágcsálóriasztás |
- 2020-09-18
Amikor kaparászást hallunk a padlásról, egyből megfagy az ereinkben a vér. Miután azonban elhessegettük magunk elől a betörők, szellemek és vérfarkasok gondolatát, általában három állatra szűkítjük a mocorgókat: nyestre, egérre és patkányra.
De mit tehetünk annak érdekében, hogy nyugodtan tudjunk aludni?
Nálunk a nagyapám által hangoztatott „hozd a csúzlit fiam!” felkiáltás jelentette sok-sok éven át a gyógyírt. Azonban tudom, hogy te humánusabb megoldást keresel a rágcsálók „elhessegetésére”.
De mi lehet a megoldás? Valaki a kutyaszőrre esküszik, mások pedig a levendulában látnak fantáziát.
Ahhoz, hogy megtudjuk milyen praktikát is kell alkalmaznunk, először is:
Ki kell derítenünk, hogy vajon mi kaparászik a padláson
Az első lépés mindig a felderítés! Nyomozzuk ki, hogy milyen állat okozza az álmatlan éjszakáinkat. Kutassunk nyest-, patkány-, pele- és egérnyomok után és azonosítsuk be a kis gaztevőt!
Legegyszerűbb módja, ha megvizsgáljuk a talált ürülék nyomokat.

A rágcsálók nyomai
Egy egér nyomaira utalhat például, ha az ürülék fekete, 3-8 mm hosszú és 1-3 mm vastag.
A patkányok nyomai lehetnek a barnásszürke, kapszula formájú kb. 2 cm hosszú és 0,5 cm széles ürülék (vándorpatkány) vagy sötét színű, orsó formájú kb. 1 cm hosszú és 0,3 cm széles ürülék (házi patkány).
Ám az igazi problémát – visszajelzéseitek alapján – a nyest jelenti.
A kis állat ürüléke hozzávetőlegesen 3-5 cm hosszú, fekete színű és mivel kedvenc eledelei közé tartoznak a bogyós gyümölcsök, gyakran találhatók benne apró magok. Amellett, hogy betegségeket terjesztenek, ők azok, akik a legnagyobb kárt tudják okozni.
Elrágják az autók, gépek vezetékeit, melyeknek javítási költségei sokszor 100.000 Ft feletti összeget is meghaladják. Ezenkívül megölik a csirkéket és kiszívják a tojásokat, nem mellesleg előszeretettel választják a padlásokat otthonuknak.
Hogy távol tartsuk a nyesteket, először érdemes kipróbálni pár házi praktikát.

Házi praktikák rágcsálók ellen (nyestek)
A továbbiakban megmutatom mit alkalmaznak a leggyakrabban. Párat már biztosan kipróbáltál te is, de bízom benne, hogy találsz olyat ami még nem szerepelt a palettádon.
#1 ecet
Gondoljunk csak bele; ha megszimatolunk egy ecetes üveget, az ecet szúrós szaga a mi nyálkahártyánkat is irritálja, nemhogy egy kifinomult szaglással rendelkező nyestét. Vizes oldattal vegyítve, flakonba töltve, hatásos nyest elleni spray-t tudunk készíteni belőle. A “koktélunkat” töltsük pl. egy kiürült ablaktisztító flakonjába, és permetezzük szét az érintett területen.
Azt is érdemes azonban megemlíteni, hogy ez viszonylag rövid ideig tart – leginkább addig, amíg megmarad az ecet szúrós szaga. Így, ha visszatérnek a hívatlan látogatók, akkor újra és újra be kell vetnünk a “vegyi fegyvert”. Ha hosszabb távon szeretnénk elűzni őket, más módszerekhez kell folyamodnunk.
Talán mondanom sem kell, hogy a lábasba vagy vödörbe öntött ecetes, vizes oldat nem fogja meghozni a várt sikert – azért bizony meg kell dolgoznunk. Ugyanis, ahogyan már korábban is írtuk, a nyestek igencsak intelligens állatok, így nem fognak bedőlni az olcsó trükköknek.
#2 levendula
A bogarak mellett, a levendula illatát szerencsére a nyestek sem kedvelik. Akár egyszerre szabadulhatsz meg a legyektől a konyhában, a nyesttől a padláson és varázsolhatsz mesés illatot a házadban. Az illóolajat locsoljuk szét a helyiségben vagy helyezzünk el friss levendulát.
Előnye továbbá, hogy ha hazaérsz a munkából, a levendula illat nyugtató hatása pik-pakk csökkenti a stressz-szinted és másnap még a főnököt is mosolyogva köszöntöd. 🙂
#3 WC illatosító
Ez számomra egy teljesen új védekezési módszer volt. Mikor az egyik kedves vásárlónk mondta, hogy ezzel próbálkozott – sajnos eredménytelenül -, igen szkeptikusan fogadtam. Azóta sok fórumot, blogot olvastam a wc illatosító hatékonyságáról nyestek ellen.
Ezek szerint a leghatékonyabb felhasználási módja, ha a motortérben helyezzük el, mert a hely szűkössége miatt jobban megtartja az illatát és koncentráltabban lesz a levegőben. De vigyázzunk! Indítás előtt vegyük ki nehogy kárt okozzon az autóban. A vélemények megoszlóak, én még nem próbáltam, de ha te már igen, örülnék ha megosztanád velünk a tapasztalatod.
#4 kutyaszőr
Talán az egyik legelterjedtebb népi praktika nyestek ellen. Mivel hűséges társaink mivoltukból fakadóan ragadozó ösztönökkel rendelkeznek, ezért joggal mondhatjuk, hogy a nyestek egyik legnagyobb ellensége. Nem meglepő módon, ha megérzi a kutya szagát elfogja kerülni az adott területet.
“Höh … akkor átugrok a szomszédba egy kis kutyaszőrért aztán nevetve nézem, ahogy a nyest fejvesztve menekül a padlásról” – mondhatnánk joggal… De okos állatok révén sajnos hamar rájönnek, hogy nem kutya, hanem átverés szaga van a dolognak, ezért ha kutyussal nem találkoznak, hatása sajnos nem lesz tartós.
#5 fagyálló
Ezt a módszert semmiképp sem ajánlom, mivel a nyest kiirtása, megmérgezése jogszabályba ütközik, így ne használjunk nyestek ellen fagyállót.
Az illata és íze édes, ezért könnyen lépre lehet csalni vele, de hangsúlyoznám, törvényellenes. Helyette például használhatjuk a humánusabb, ultrahangos riasztást.
#6 élvefogó nyestcsapda
A nyestcsapda véleményem szerint az egyik legjobb módszer amit alkalmazhatunk elfogásukra. Mondhatnám úgy is, hogy a nyest elleni védekezés élharcosa. Humánus, megfizethető, kihelyezése egyszerű.
Hátránya azonban, hogy nemcsak a nyestet ejthetjük fogjul, hanem olykor-olykor macskák és sünök is bedőlnek a trükknek, így néhány alkalommal sajnos hiába vetjük ki a csapdát. Az is benne van a pakliban, hogy a nyest – okos állat révén (ezt nem győzöm elégszer mondani) – elkerüli a csapdát és hiába vetjük ki nem lesz eredménye a próbálkozásunknak.

Mennyire hatékony egy ultrahangos rágcsálóriasztó?
És akkor elérkeztünk az általunk preferált és egyben a leghatékonyabb távoltartási módszerhez.
Az ultrahangos nyest vagy egyéb rágcsálóriasztó frekvenciája 20 kHz – 30 kHz között mozog, és maximum 40 méteres körzetben fejti ki a hatását. (Legalábbis az általunk gyártott Doxmand termék.)
Kihelyezése egyszerű, nem igényel szaktudást. Beállításánál arra kell törekedni, hogy a lehető legkevesebb berendezési tárgy gátolja a hang terjedését, mivel ezek tompítják vagy teljesen megakadályozzák azt.
Ha nagy a probléma, akár helyiségenként is elhelyezhetünk riasztókat. Hagyjunk menekülési útvonalat az állatok számára – talán ez a legeslegfontosabb lépés -, hiszen valahol ki is kell menniük.
A fenti praktikákkal kombinálva még nagyobb hatékonyságot érhetünk el. Ezt a megoldást nemcsak nyestek, de egerek, pelék, patkányok ellen is sikeresen alkalmazhatjuk. Miután távoztak a betolakodók, a megelőzésre kell törekednünk, melyről egy korábbi cikkünkben olvashatsz bővebben.
Mint ahogy említettük, a nyest elpusztítása törvénybe ütközik, mi azonban az egerek és a patkányok megmérgezését sem javasoljuk – hiszen humánusabb módon is végleg elűzhetők. Ráadásul ha elpusztítjuk őket, nem garancia, hogy nem jönnek újabb állatkák, ezért minden esetben a megelőzést javasoljuk.