🔥ÚJ TERMÉK🔥DOXMAND CARNOMUS: AUTÓBA SZERELHETŐ NYESTRIASZTÓ 👉 KATTINTS IDE

Rágcsálók nemcsak magtárakban fordulhatnak elő, hanem a hangárokban, géptárolókban is. Ha nem megfelelően tisztítod ki a kombájnt, traktort és az egyéb mezőgazdasági gépeket, az bizony odavonzza a rágcsálókat, amik aztán súlyos, esetekben akár több millió forintos kárt is okozhatnak egy-egy vezeték elrágásával. 

De hogyan védd meg a mezőgazdasági gépeket a rágcsálóktól? Ehhez nyújtunk útmutatást a cikkünkben.

Előzd meg a bajt, és tisztítsd ki a gépeket!

Rágcsálók elleni védelem szempontjából a legfontosabb tényező a betakarító- és vetőgépekben ragadt magvak eltávolítása.A termény betakarítása után sokan nem pucolják ki kellő alapossággal a mezőgazdasági gépeket. 

A gépekben maradt kukorica, búza és társai márpedig mágnesként vonzzák az egereket és a patkányokat. Ha pedig már ott vannak, nem elégednek meg annyival, hogy pusztán a maradék terményt eszik meg: elrágják a vezetékeket, és ha sikerül bejutniuk az utastérbe, a kárpitot szétrágva kellemes kuckót készítenek maguknak. 

Elsősorban tehát a gépek megfelelő tisztításával tehetjük a legtöbbet azért, hogy a rágcsálókat ne vonzzuk oda.

Mielőtt nekilátnánk a tisztításnak távolítsuk el a kérdéses burkolatokat. A tartályban, ejtőcsövekben, adagolókban, szállítóberendezésekben maradt magvak eltávolítására használhatunk sűrített levegőt vagy porszívót.

 A sűrített levegős tisztítás több okból is praktikus eljárás a gépek kitakarítására: 

Előnye, a vízzel való takarítással szemben, hogy elkerülhetjük a bemosás okozta elektronikai meghibásodásokat, nem fog korróziót előidézni, továbbá a gépekben ragadt magvak a víz hatására kicsírázhatnak, ami ugyancsak műszaki problémákhoz vezethet.

Kombájn aratja a kukoricát

Ellenőrizzük a magtárakat és a géptárolók állapotát is

Ha a bent maradt termény mellett a géptárolónk falán sok lyukat, repedést találunk, az még inkább megkönnyíti az egerek, patkányok bejutását az épületbe. Épp ezért, még mielőtt a rágcsálók bejutnának a létesítménybe, érdemes átnézni a tároló állapotát és betömni a lyukakat például acélgyapottal, ezen ugyanis nem jutnak át a rágcsálók.

Ezenkívül a padlón található repedéseket is érdemes átvizsgálni. Ha találunk ilyet, tömjük be (szintén acélgyapottal) és betonozzuk le a repedéseket. 

A terményt és a gépet lehetőleg ne tároljuk egy helyen, hiszen ezzel kvázi all inclusive ellátást biztosítunk az egereknek és patkányoknak: ételt és szállást is.

A gépek téliesítése

Lehetőség szerint, a gépet fedett helyen állítsuk le messze a gabona-, műtrágya – és vetőmagtárolótól. Kerüljük a légmentes fóliázást, mert az páraképződéshez vezethet, elősegítve a korrózió kialakulását. 

A gépeket a keréktengelynél érdemes tartóbakra helyezni, így tehermentesíteni tudjuk a gumiabroncsokat, és engedjük minimálisra az abroncsok nyomását, elkerülve azok idő előtti tönkremenetelét.

A téli időszakot tekintve különös figyelemmel ellenőrizzük a fagyálló folyadék mennyiségét és annak fagyáspontját, amennyiben szükséges a folyadékot cseréljük le.

A gázolajat biztonsági okokból engedjük le a gépek üzemanyagtankjából, megakadályozva a gázolaj parafin kicsapódását.

Napjainkban egyre több SCR katalizátoros erőgéppel találkozhatunk hazánkban. Fontos, hogy az SCR rendszerrel felszerelt gépeket havonta egyszer ajánlott beindítani a téli időszak alatt az AdBlue adalékanyag kikristályosodásának elkerülése érdekében.

A tárolókban megmaradt Adblue készítményt pedig ajánlott fagymentes helyen tárolni a téli időszak alatt. Végül ne feledkezzünk meg a gép helyes áramtalanításáról sem. Az akkumulátorokat szereljük ki a gépből, tisztítsuk meg az esetleges szennyeződésektől. Ellenőrizzük a folyadékszintet és gondoskodjunk az utántöltésről is. Az akkumulátorokat az erre a célra kijelölt helyen tároljuk.

Sajnos minden igyekezet ellenére is előfordul, hogy az egerek és a patkányok bejutnak a tárolóba. Ebben az esetben a következő trükköket érdemes alkalmazni.

Ha a rágcsálók már a géptárolóban vannak…

Ha a rágcsálók már bejutottak, magától értetődik, hogy valamilyen módon meg kell szabadulunk tőlük. A terménytárolók védelme kiemelten fontos, hiszen az egerek és patkányok jelentős higiéniai kockázatot jelentenek és beszennyezhetik a terményt.

A géptárolók védelme is figyelmet kíván, hiszen a több tízmillió forintos berendezésekben okozott rágáskárok kijavítása jelentős anyagi terhet róhat a gazdálkodóra, illetve egy-egy gép javításának állásideje miatt akár a munkálatok is csúszhatnak.

Szerencsére ezek a kockázatok csökkenthetők a különböző védekezési módszerek alkalmazásával. Mivel jó eséllyel ahol gép van, ott termény is, ezért a mérgek használata nem opció, más alternatívát kell keresnünk.

Egér és patkány ellen a leghatékonyabban úgy védekezhetünk, hogy kombináljuk a különböző védekezési eszközöket. Ez azt jelenti, hogy nem egyféle módszert alkalmazunk hanem több, egymással korrelációban álló “rendszert” próbálunk kiépíteni.

Ennek eszközei a következők lehetnek:

#1 Búvóhelyek felszámolása

A tárolók állapotának helyreállítását követően a legfontosabb teendőnk a rendrakás. A nagy rumi tökéletes menedéket nyújt a rágcsálóknak, hiszen rengeteg búvóhelyet találnak ahol biztonságban érezhetik magukat.

A rendrakás azt fogja eredményezni, hogy a rágcsálók nem találnak biztos menedéket, a nyílt terepen pedig veszélyben fogják érezni magukat. 

Ezzel a kis “trükkel” rengeteget tehetsz azért, hogy az egerek és patkányok meg se telepedjenek a helyiségben.

#2 Csapda

A kihelyezett csapdák segítségével csökkenteni tudjuk a rágcsálók számát. A fokozatosan csökkenő egyedszám következtében érzékelni fogják, hogy veszélyben vannak a területen és óvatosabbá válnak. Kvázi úgy is mondhatjuk, hogy “a stresszszintjük emelkedik”.

#3 Szaghatáson alapuló riasztás

Főként a házi praktikák kategóriájába sorolható a szaghatáson alapuló riasztás. A rágcsálók számára kellemetlen illatanyagok, mint például a borsmenta vagy a levendula szinte bárhol beszerezhetők.

Itass át vattakorongokat az illóolajjal és helyezd a közlekedési útvonalaikba.  A korongokat próbáld úgy helyezni, hogy az állatokat a csapda felé terelje, ahol elkaphatod őket.

#4 Ultrahangos nyest- patkány- és egérriasztó

Az utolsó védvonal az ultrahangos nyest- és rágcsálóriasztó. Ezek a készülékek olyan – emberi fül számára alig észlelhető – 20 kHz feletti zavaró frekvenciát bocsátanak ki, amiket a nyestek és a rágcsálók hosszú távon nem tudnak elviselni, fokozottan veszélyben érzik magukat, ezért elhagyják a védett területet.

A legújabb modelleket felruháztuk egy erőteljes LED fénnyel is, aminek vibrálása ugyancsak megijesztheti az épp arra járó rágcsálót, növelve a készülékek hatékonyságát.

Helyezz egy ilyen ultrahangos riasztót a gép alá, hogy megvédd az esetleges behatolásoktól. 

Megoldás: a szinergia

A szinergia lényege, hogy az együttműködő részek eredményessége nagyobb a különálló részek eredményeinek összegénél.

Lefordítva a rágcsálókra ez annyit jelent, hogy az egereket és patkányokat eredményesebben űzhetjük el, ha nemcsak egy érzékszervüket zavarjuk meg, hanem a lehetőségekhez mérten több érzékszervre (látás, szaglás, hallás, tapintás) kiható megoldásokat alkalmazunk.

Doxmand rágcsálóriasztó, mezőgazdasági raktár

Végső esetben: rágcsálóirtás szakemberek segítségével

A több száz főből álló populációk felszámolásához természetesen elengedhetetlen, hogy irtást végezzünk egy erre szakosodott szakember segítségével, ezért ha akut a probléma mindenképp fordulj szakemberhez. 

Ezt követően a fent leírtakat végrehajtva megelőzheted, hogy a rágcsálók újra megtelepedjenek a területen.

Ha hasznosnak találtad a cikket és szerinted segítséget nyújt másoknak is a tartalma, kérlek oszd meg barátaiddal, ismerőseiddel

Facebook
Email
LinkedIn
Kapcsolat