- Olvasási idő: 3 perc |
- Seregélyriasztás |
- 2021-09-30
“Kezdetben a cseresznyésbe helyeztem ki. Mire a meggy érésére került a sor már többet rendeltem belőle” – mondja elégedetten Kacskó Sándor, akitől megtudtuk, hogy a seregélyek a Jász-Nagykun-Szolnok megyei gazdákat sem kímélik.
Sándor Tiszabura környékén, mintegy 30 ha-os területen termeszt gyümölcsöt, többek közt cseresznyét és meggyet, ami igen kedvelt csemegének számít a seregélyek körében.
BALJÓSLÓ FEKETE „FELHŐK” A LÁTHATÁRON
A sokszor több-ezres csapatokba verődött madarak megjelenése mindig riadalommal tölti el az embert, pláne ha az épp érő gyümölcsöt veszik célba.
“Minden évben megjelenik egy 6-8000-es kolónia seregély, borzasztó kártételt okoznak. A cseresznye és meggy érés folyamán folyamatosan támadnak. Elsődleges kártételük a harapás, a másodlagos pedig a cseresznye- és meggylé lefolyása a fán, ami eladhatatlanná teheti a még épen maradt termést” – ismerteti a helyzetet a gazdálkodó.
“Kezdetben gázágyúval és különböző vizuális elrettentő eszközökkel próbáltam megvédeni a termést, de még így is sokszor 25-30%-os bevételkiesést okoztak a dézsmáló madarak és az emberi jelenlét sem volt elhanyagolható.”
Sándor ezért úgy döntött, hogy itt az ideje más megoldás után kutatni.
Egy ismerősöm ajánlása alapján gyorsan rátaláltam az interneten a Doxmand madárriasztó készülékeire és rendeltem is egy SR4 madárriasztót próbaként. 2 nap elteltével kristálytisztán látszott, hogy a madarak elkerülik a védett területet, ezért mire a meggy érni kezdett rendeltem még 3-at.
AZ ÁTGONDOLT STRATÉGIA SZINTE 100%-OS EREDMÉNYT HOZOTT
“Ahol az eszköz ki volt telepítve a kártétel egyenlő volt a 0-val. A készülékeket a jellemző seregély repülési irány felől telepítettem és nem volt szükséges az egész ültetvényt lefedni védelemmel. 18 ha meggyest megvédett 4 db készülék, ésszerűen kihelyezve.”
Az átgondolt telepítés olyan jól működött, hogy nem volt szükség más eszközök használatára a teljes védelemhez. A 4 db madárriasztó elegendőnek bizonyult, hogy ezzel a kihelyezési módszerrel megvédje az egész ültetvényt.
“A vijjogásszerű hangok elég zavaróak tudnak lenni, ezért csak lakott területtől távol eső ültetvényeken ajánlatos használni, betakarítási munkálatok közben pedig érdemes kikapcsolni a készüléket, mert elviselhetetlen” – javasolja Sándor a gazdatársaknak.
A gazdálkodó továbbá felhívja a figyelmet arra, hogy a konfliktusok elkerülése érdekében, lehetőleg a szomszédokkal egyeztetve építsük ki a madarak elleni védelmet, hiszen az elriasztott seregélyek gyorsan megtalálják a védtelen ültetvényeket.
Többek közt emiatt is érdemes már a korai szakaszokban a termés védelmén gondolkozni.
DOXMANDDAL A FRISS VETÉS IS BIZTONSÁGBAN VAN
A madarak tanulékonyak, ezért egy kis leleményességre is szükségünk lesz, hogy távol tartsuk őket. Ezenkívül rendszeres időközönként ellenőriznünk kell a védelmünk hatékonyságát.
A tartós hatás elérése érdekében lehetőség szerint kombináljuk a különböző védekezési módszereket.
Ugyanis minél több érzékszervet zavarunk, annál eredményesebb lesz a védelem seregélyek ellen.
A madárriasztó készülékek felhasználási területe nemcsak a gyümölcsösökre és szőlőültetvényekre terjed ki, hanem (nagy értékű) kultúrnövények védelmére is alkalmas közvetlenül vetés után és az aratás előtti időszakban.