🔥ÚJ TERMÉK🔥DOXMAND CARNOMUS: AUTÓBA SZERELHETŐ NYESTRIASZTÓ 👉 KATTINTS IDE

A kerítésre aggatott PET palackok, a régi, karcos CD-k épp úgy hozzátartoznak a kertek, szántóföldek látványához, mint a madárijesztők. Sokan azt gondolják, hogy ezzel a védekezési módszerrel feltalálták a spanyol viaszt – azonban miután levonult a madárhad, csak “bevetetlen” földek és megdézsmált gyümölcsök maradnak utánuk.

Persze kár lenne ezért a madarakat hibáztatni, hiszen ők csak élelmet keresnek, és sok esetben nem számítanak az általunk felállított mesterséges korlátok. De mi az amit ilyenkor tehetünk? Hogyan védekezhetünk a rigók, galambok, seregélyek és más madarak ellen? Egyáltalán milyen károkat képesek okozni?

A cikkben ezeket a témákat járjuk részletesen körbe.

A MADÁRKÁROK FAJTÁI

Alapvetően megkülönböztethetjük a városi-, és falusi környezetben előforduló károkat. A városokban természetesen a legnagyobb problémát a madárürülék jelenti – amiért főképp a galambok felelősek. Ürülékükkel és tollukkal ugyanis szennyezik a környezetünk és betegségeket terjeszthetnek.

A falvakban már picit más a helyzet: itt ugyanis már a veteményesek, gyümölcsösök, szántóföldek, szőlőültetvények, tehát a mezőgazdasági területek kerülnek bajba – nem ritkán komoly anyagi károkat okozva a gazdáknak.

A mezőgazdasági kártételen kívül az év minden hónapjában gondot okoznak például a raktárakban, állattartó telepeken, ipari létesítmények működésében is, jelentős terheket róva az üzemeltetőkre.

Mivel bejegyzéseinkben zömmel a mezőgazdasággal foglalkozunk, ezért a cikk további részében leginkább a mezőgazdaságban előforduló madárkárokat mutatjuk be nektek.

VEREBEK

A verebek rendkívül alkalmazkodóképesek, ezért szinte bárhol találkozhatunk velük és szinte bármilyen élelmiszert elfogyasztanak.

Általánosságban elmondható, hogy túlnyomórészt gabonafélékkel táplálkoznak, ezért mikor érik a gabona, csapatokba verődve rohamozzák meg például az árpa és búza ültetvényeket, kiverve a szemeket a kalászból és jóízűen felcsipegetve azt.

A magvakon kívül más növényi részeket is szívesen fogyasztanak, ilyenek például a virágbimbókat, rügyeket, bogyókat, valamint az olyan gyümölcsöket, mint a szőlő és a cseresznye.

Csivitelését biztosan te is messziről felismered, de ha kiváncsi vagy rá hogy hangzik, kattints a lejátszásra:

A veréb hangja

milyen a verébhangja?
Tudod milyen a rigó hangja? És mivel védekezhetsz ellene?

RIGÓK

Rigókal is találkozhatunk bőségesen, ugyanis gyakori vendégei a magyar a kerteknek és gyümölcsösöknek. Legfontosabb táplálékai a bogarak és azok lárvái, szívesen fogyasztják szúnyogokat és gilisztákat is, de nagyon szeretik a gyümölcsöket is, különösen a cseresznyét.

A kártevő bogarak és rovarok pusztítása mellett dallamos énektudásával tűnhet fel a nyitott füllel járóknak.

Hallgass bele csodálatos énekébe és képzeld el, hogy reggel az ébresztőóra zúgása helyett dalos kedvű rigó fütyül a fákon.

A rigó hangja

GALAMBOK

A galambok elsősorban magvakat fogyasztanak, de egyes évszakokban zöld levelek, rügyek, virágok is megtalálhatók az étlapjukon, és kevés gyümölcsöt is eszegetnek.

Városokban, településeken sokszor milliós állományok élnek, ezért nagy erőfeszítést igényel a különböző műemlékektől és épületektől való távoltartásuk. Sajnos itt az akusztikus riasztásra nincs lehetőség, hiszen ezek a berendezések nagyon hangosak, zavarhatják az ott élők és közlekedők nyugalmát.

Talán a legjobb megoldás, ha galambriasztó tüskéket szerelünk fel a lehetséges fészkelési helyekre, erkélyre, így meggátolhatjuk, hogy leszálljon a madár.

A mezőgazdasági területek komoly kártevője is lehet, nemcsak az érő termés fogyasztásával, de az elvetett mag felcsipegetésével is mérhetetlen károkat tud okozni.

Az elvetett táblákra hirtelen csapnak le, gyorsan teleszedik a begyüket magvakkal, majd visszarepülnek a biztonságos erdő védelmébe ahol nyugodtan emészthetnek.

De hogy ne csak kártevésükről írjunk, gondoltad volna, hogy a galamb azon kevés madárfaj közé tartozik, ami tejjel táplálja fiókáit? Begytejnek nevezik, amely hasonló az emlősök tejéhez.

Ez a tej a fiókák egyedüli tápláléka néhány napos korukig, majd ezután fokozatosan egyéb táplálékot is kapnak, de úgy tűnik, hogy fontos kiegészítője marad az étrendjüknek csaknem a teljes kifejlődésükig.

Kártékonyak-e a galambok?
Megmutatjuk, milyen a seregély hangja és mivel védekezhetsz ellene

SEREGÉLY

A seregély igazán hasznossá is tudja tenni magát a kert körül, hiszen elfogyaszt szinte minden kártékony rovart, de olykor sajnos a hasznos ízeltlábúak is áldozatául esnek.

Elfogyasztja többek között a pókokat, szúnyogokat, lepkéket, de a gilisztákat, darazsakat méheket sem veti meg, emelett elsőszámú károkozója a gyümölcsösöknek, így a csersznye, megy terméseknek és a szőlőültetvényeknek is.

“A nagyobb csapatok az úgy nevezett körforgásos táplálkozással esznek, amely során a csapat végén haladó egyedek egy idő után előreröpülnek és ők vezetik onnantól a csapatot, ahol a legtöbb, legjobb táplálékok is felbukkannak. Minél nagyobb a csapat létszáma, annál inkább követik egymást az egyedek táplálékkeresés közben. A rajok gyakran egy ideig egy helyben táplálkoznak, majd visszatérnek oda, ahol korábban már jóllaktak.”

Ezért jaj neked, ki meghallod e csevegő hívójelet vigyázz! … Mert hamarosan termés nélkül maradsz!

A seregély csapathívó hangja

HÁZI VÉDEKEZÉSI MÓDSZEREK MADARAK ELLEN

A leggyakoribb házi módszerekhez tartozik a fent említett CD, ami visszaveri a fényt, és így zavarja a madarakat.

A másik, kedvelt házi madárriasztó a PET palack, ami egyrészt visszaveri a fényt, másrészt pedig zörgő-kongó hangja elijeszti a madarakat. A zörgő hangok előállításához használhatunk egyébként reklámtáskákat is. Mikor a szél feltámad, szinte vitorlaként működik, a zörgő hang és a mozgó táska pedig együttesen képes elriasztani a madarakat.

A madárijesztő látványa is riasztó hatású lehet a madarak számára. Ám intelligens állatkákról van szó, így hamar megtanulják, hogy a madárijesztőtől igazából nem kell tartaniuk.

Ha ismersz olyan házi praktikát, ami nálad bevált kérlek oszd meg velünk, hogy gazdagíthassuk praktika gyűjteményünket. 🙂

AZ ELEKTROMOS MADÁRIJESZTŐ - DOXMAND AKUSZTIKUS MADÁRRIASZTÓ

Amikor már a házi praktikák sem segítenek, szükség van valami komolyabb technikára, hogy megriasszuk a madarakat. Talán legjobb módszer erre, ha hirtelen történő hang impulzusokkal próbáljuk elriasztani őket.

Jó megoldásnak tűnhet a gázágyú, de ezt nemcsak a madarak de a vadak is hamar kiismerik. Valami olyan eszközre lesz szükséged, ami változó frekvencián és riasztási időn alapul, tehát egy “elektromos madárijesztőre”.

Ilyenek például madárriasztó készülékeink is, így kitűnő választás, ha meg akarod védeni a termésed (és miért ne akarnád?).

A Doxmand madárriasztó készülékek remek kiegészítői lehetnek a madarak elleni védekezésben szántóföldön, gyümölcsösben és szőlőültetvényen egyaránt.

Vijjogásszerű hangjától a madarak megriadnak és elhagyják a területet. A hangok generálása a riasztások időtartama és a riasztások hossza is véletlenszerűen történik, így nem fogják kiismerni a madarak.

A hangerősség már a fülsértő tartományba esik, ami azt jelenti hogy 120 dB feletti. Csak úgy mellesleg nagyjából ez egy sugárhajtású repülőgép zajszintjével egyezik meg, így a készülékek közel 100 méteres hatósugárban képesek elriasztani a madarak.

Ebből kifolyólag lakott területen nem javasoljuk a használatukat!

Rögtön két típus közül választhatunk, döntésünket a terület mérete alapján határozzuk meg:

A madarak ellen nem könnyű egy jól működő védelem kiépítése, összetettebb módon kell nézni a problémát, és a riasztó végeredményben ennek csak egy szelete.

Bár a riasztáshoz elegendő lehet hacsak egy érzékszervüket zavarjuk, a kombináció itt is nagyobb sikereket arathat, ezért bátran ajánljuk, hogy használd akár madárijesztővel kombinálva vagy vegyítsd bármely vizuális módszerrel, sikeresebbé téve a riasztást.

Ha hasznosnak találtad a cikket és szerinted segítséget nyújt másoknak is a tartalma, kérlek oszd meg barátaiddal, ismerőseiddel

Facebook
Email
LinkedIn
Kapcsolat