Barion Pixel

Ügyfélszolgálat [H-P: 8:00-16:00]: +36 30 692 8785

Legjobb megoldás a megelőzés! Készülj fel időben a hívatlan vendégek érkezésére.

Megmondom őszintén hogy szkeptikus voltam a termékkel kapcsolatban. De úgy voltam vele hogy megpróbálom. Ennyit még rászánok. Hála Istennek pozitívan csalódtam és minden várakozásomat felülmúlta az eredmény. CSEND VAN ÉS NYUGALOM…KÖSZÖNÖM
Szabó László

Tudástár

Beszélnél velünk?

Kapcsolat

Vagy hívj fel minket: +36 30 692 8785

Hasznos

Social

Facebook
X
LinkedIn

#10 – Hogyan figyeld meg a vadmozgást a saját területeden?

Így néz ki a tavaszi vadkár a földeken

Terepismeret, szezonalitás és szakértelem a hatékony védekezés mögött

vadkárelhárítás nem ott kezdődik, hogy kiválasztasz egy készüléket és leteszed a föld végébe. A megelőzés, ha valóban eredményt akarsz, jóval korábban kezdődik – a terep ismereténél. Ahhoz, hogy hatékonyan védekezz, tudnod kell, merre mozognak a vadak, mikor jelennek meg, és milyen útvonalakat használnak rendszeresen. Ebben a munkában a legnagyobb segítséged nem egy technológia lesz, hanem a saját megfigyelésed és következtetéseid.

Közel 10 éves múltunkra visszatekintve azt tapasztaltuk, hogy a gazdák védekezési rendszere elsősorban nem azért hatástalan, mert rossz eszközt választottak, hanem mert nem azokra a pontokra fókuszálnak, ahol a vad valóban belép a területre.

Tartalomjegyzék

Terepszemle: a védekezés előfeltétele

Ahhoz, hogy jó helyre kerüljenek a riasztóid, először meg kell értened, hogyan használja a vad a területet. Ez nem feltétlenül bonyolult feladat, de következetes figyelmet igényel. A vad nem jár teljesen kiszámíthatatlanul – éppen ellenkezőleg. Szokásokat alakít ki: ugyanazon ösvényeken közlekedik, hasonló időpontokban jelenik meg, és ha valahol biztonságban érzi magát, rendszeresen visszatér.

Ha alkalmanként végigjárod a területed, és figyelmesen körbenézel, látni fogod a jeleket: kitaposott ösvények, friss nyomok, nyiladékban felpuhult talaj, ahol már áthaladtak. Egy-egy kisebb bozótos, vízmosás, vagy a tábla és az erdőszegély találkozása különösen kedvelt pont. Itt sokszor találsz majd ürüléket, lenyomott növényt, vagy épp szőrcsomót.

Aki ezeket felismeri, az már nem találomra védekezik, hanem a saját földje saját mozgási mintázatára épít rendszert.

A vad nem mindig ugyanúgy mozog

Sokan elkövetik azt a hibát, hogy a riasztókat egyszer kihelyezik például tavasszal, aztán egész évben ott hagyják, abban bízva, hogy „majd teszik a dolgukat”. Csakhogy a vad viselkedése erősen évszakhoz  és fenológiai fázisokhoz kötött, és ehhez a riasztásnak is alkalmazkodnia kell.

Tavasszal a vetéseket a vaddisznók túrják fel, míg nemsokkal később megjelennek az őzek és a szarvasok is, akik előszeretettel fogyasztják a friss hajtásokat. Ha ezekben a fázisokban nincs zavaró inger, gyorsan bejáratott útvonalat alakítanak ki, megtanulják hogy hol van bőséges táplálék – és attól kezdve nehéz lesz elűzni őket.

Nyáron, amikor már komoly zöldtömeg van a táblákban, és a kukorica vagy napraforgó állomány eléri a vállmagasságot, a vaddisznók előszeretettel húzódnak be éjjelente. Gyakran nem is a táplálkozás az elsődleges cél, hanem a hűvös, védett környezet.

Ősszel a mozgás megint fokozódik. A vadak ekkor még gyors tápanyagbevitelre törekednek, sokszor bátrabban mozognak, akár nappal is. Ilyenkor különösen fontos, hogy ne csökkenjen a védelmi aktivitás, még akkor sem, ha már közel a betakarítás. A legnagyobb kár sokszor az utolsó hetekben keletkezik.

És mit kezdjünk a téllel? Gyakran hallani, hogy „télen nincs vadmozgás, felesleges riasztani”. A téli időszakban sok gazda leállítja a vadriasztókat, feltételezve, hogy a vadkockázat mérséklődik, azonban bizonyos kultúrák és területtípusok esetében ilyenkor is fennállhat a károsítás veszélye.

Az őszi vetésű kalászosok és a repce sok vadfaj számára elérhető és könnyen fogyasztható táplálék a téli időszakban is. A szarvas rudlik együtt vonulnak és pihennek a táblákon és közelükben. Egy többtucat fős rudli egyetlen éjszaka alatt képes több ezer négyzetméteren letiporni a kultúrát, tehát nemcsak táplálkozással, hanem fekvéssel és vonulásukkal is jelentős károsodást okozhatnak.

Emellett főként az őz és a szarvas, a fiatal fás szárú növényekben is kárt tehet: lehántott kéreg, lecsípett rügyek, letört hajtások jelzik, hogy a vad aktívan használja a területet.

Ha friss patanyomokat, kifeküdt területrészeket, vagy növénysérüléseket tapasztalsz, érdemes megfontolni, hogy a riasztás a téli hónapokban is aktív maradjon. Ilyenkor is van lehetőség arra, hogy a terület kevésbé vonzóvá váljon a vad számára – és így a kultúra jobban átvészelje a nyugalmi időszakot.

A riasztás időzítése: előbb, mint gondolnád

A legfontosabb elv a vadkármegelőzésben: ne akkor védekezz, amikor már baj van.

A védekezés nem akkor kezdődik, amikor a vad már bejár, hanem még az első próbálkozás előtt. Amikor az első jeleket látod, már el kell kezdeni a védelmet. Ugyanis a vad első tapasztalata meghatározó. Ha azt érzékeli, hogy a terület zavaró, kiszámíthatatlan, nem biztonságos, nagyobb eséllyel kerüli el később is.

Ez a szagriasztók esetében különösen lényeges lehet. Előfordul, hogy csak akkor kezdik el használni a folyadékot, amikor a vad már rendszeresen bejár a területre. Pedig a tapasztalataink alapján hatékonyabb lehet, ha a szag már az első találkozáskor zavaró ingerként éri az állatot – így nagyobb eséllyel alakulhat ki benne az az érzés, hogy a terület nem biztonságos.

kukoricát arat a kombájn

Amit a gazda nem lát – abban segíthet a Doxmand Terepszemle

Sok gazda kiválóan ismeri a saját földjét, de nem biztos benne, merről jön a vad, hogyan kellene kiépíteni egy hatékony rendszert. Ilyenkor szoktuk ajánlani Terepszemle szolgáltatásunkat. Igény szerint kimegyünk a helyszínre, felmérjük azt, majd javaslatokat adunk a riasztók elhelyezésére, új telepítésnél esetlegesen ki is helyezzük azokat vagy már egy meglévő telepítést revíziózunk.

Ilyen revíziók során nem ritka, hogy kiderül: egy készülék nem is működött, mert árnyékban volt, vagy a napelem nem kapott elég fényt – vagy éppen az, hogy a vad már más útvonalra állt át, és a védett szakaszt rég elkerüli.

Aki komolyan veszi a védekezést, annak érdemes évente legalább egyszer „újraolvasni a terepet”. Mert a vad nem mindig ott jár, ahol tavaly – és egy jó rendszer mindig a friss mozgásokra reagál.

A védekezés nem mindig tökéletes – de sokkal jobb, ha tudatos

Tudni kell azt is, hogy nem létezik 100%-os vadkármentesség. A vad alkalmazkodik, tanul, és időnként minden rendszert kikerül. De ha a megfigyelés pontos, a védekezés jól időzített, és az eszközöket okosan kombinálod, akkor a kár mértéke csökkenthető – és ez máris több betakarítható termést, kevesebb stresszt, és kevesebb gazdasági veszteséget jelent.

Ezért érdemes először nem eszközt, hanem stratégiát választani. És a stratégia mindig a terepen kezdődik – ott, ahol a vad nyomot hagy.

Ha érdekesnek találtad ezt a 10 részből álló sorozatunkat, de még bizonytalan vagy keress minket elérhetőségeink egyikén és segítünk megtalálni a megfelelő eszközöket.

Vélemény, hozzászólás?

Iratkozz fel a 10% EXTRA kedvezményért

További bejegyzések

Védekezz hatékonyan a rágcsálók ellen [Videóval]

Mit érdemes tudni a Doxmand ultrahangos vadriasztókról

Az éjszaka urai, avagy mit tehetünk a nyestek ellen?

Oszd meg másokkal is:
Facebook
X
LinkedIn

Köszönjük, hogy feliratkoztál!

A kedvezmény aktiválásához írd be az 24dxm10 kuponkódot a Pénztár oldalon lévő Kuponkód mezőbe.

Kapcsolat