Barion Pixel

Ügyfélszolgálat [H-P: 8:00-16:00]: +36 30 692 8785

Legjobb megoldás a megelőzés! Készülj fel időben a hívatlan vendégek érkezésére.

Megmondom őszintén hogy szkeptikus voltam a termékkel kapcsolatban. De úgy voltam vele hogy megpróbálom. Ennyit még rászánok. Hála Istennek pozitívan csalódtam és minden várakozásomat felülmúlta az eredmény. CSEND VAN ÉS NYUGALOM…KÖSZÖNÖM
Szabó László

Tudástár

Beszélnél velünk?

Kapcsolat

Vagy hívj fel minket: +36 30 692 8785

Hasznos

Social

Facebook
X
LinkedIn

#8 – A sikeres vadriasztó telepítés 5 szabálya

Kombájn aratja a kukoricát

A jó védekezés a részleteknél kezdődik

Bármilyen vadriasztó eszközt is választasz, a működésének nagyobb része a telepítésen áll vagy bukik. Egy készülék lehet korszerű, jól megtervezett és sokoldalú – de ha nem a megfelelő helyre kerül, rossz szögben van elhelyezve, vagy nem veszi figyelembe a terep adottságait, könnyen hatástalanná válhat.

Ebben a cikkben azt az 5 legfontosabb szabályt gyűjtöttük össze, amit a Doxmand szakértői szerint érdemes betartani ahhoz, hogy a kihelyezett eszközök valóban működjenek, ne csak „kinézzenek valahogy a föld szélén”.

Tartalomjegyzék

1. szabály: Oda koncentráld a riasztást, ahol a vad beléphet a területre

Ez az egyik legalapvetőbb dolog, mégis sokan átsiklanak felette. A vadat nem ott kell „meglepni”, ahol már kárt okozott – hanem ott, ahol épp csak belépne a területre. A cél az, hogy még azelőtt találkozzon valamilyen zavaró ingerrel, mielőtt valódi kárt okozna.

Gondold végig:

  • Merről jönnek a vadak?
  • Van-e jól kitaposott csapás, erdőszéli átjáró?
  • Van-e olyan pont, ahol könnyebben juthatnak be, például kerítéssarok, nyiladék?

Ide kerüljenek az első eszközök – legyen az ultrahang, szag vagy fény.

2. szabály: Az eszköz a vad fejmagasságában “dolgozzon”

A Doxmand ultrahangos vadriasztói különböző lefedési szögekkel működnek: a VR1 és Dual modellek irányított hangszóróval rendelkeznek, ezért fontos, hogy a vad mozgási irányába nézzenek. A VR4 és VR8 körkörös sugárzásúak, így egyenletesebben fedik le a teret. A készülékek telepítési magasságát érdemes az adott vadfaj fejmagasságához igazítani, hogy a hanghatás célzottan érvényesüljön.

Általános ajánlások:

  • Vaddisznók esetén: 50–60 cm-es magasság megfelelő.

  • Őzek, szarvasok esetén: 100–150 cm-es telepítési magasság célszerű.

  • Szórt vadmozgásnál (pl. különböző fajok együttes jelenléte): 80–90 cm-es kompromisszumos magasság jól működhet.

A lényeg: ne a földre nézzen és ne az égbe. Az eszköz működik, de a hatás csak akkor érvényesül, ha ténylegesen eljut a célhoz (esetünkben a vad füléhez).

3. szabály: A készülék legyen zavartalan térben – lehetőleg ne árnyékolja be semmi

Fontos megemlítenünk, hogy a hangkibocsátás irányába ne legyen sűrű növényzet vagy más akadály, a hangot ugyanis részben elnyelhetik a bokrok, fák vagy a sűrűn ültetett, magas növésű kultúrnövények.

A fényriasztók – mint amilyen a KÉK VADŐR 360 is – szintén akkor tudják kifejteni zavart keltő hatásukat, ha a villanások nem teljesen rejtve történnek, hanem a vad látóterében vagy ahhoz közel, úgy, hogy a környezet váratlanul fénybe boruljon. Egy kukoricasor vagy bokor takarása nem feltétlenül zárja ki a hatást, de jelentősen csökkentheti a fényterjedés mértékét és a vizuális észlelhetőséget.

Ezért fontos:

  • szabad térre tedd, ahol a hang és a fény is „jól terjedhet”,

  • a napelem ne legyen árnyékban

ne temesd növényzetbe, a készülékeknek legyen rálátásuk a védeni kívánt zónára.

raschel háló védi a szőlő friss hajtásait az őzektől

4. szabály: Az állandó működés nem egyenlő az állandó hatással – időzíts, váltogass, kombinálj

Doxmand ultrahangos vadriasztók nappal és éjszaka eltérő módon működnek, és a frekvenciát is váltogatják – ezzel csökkentve annak az esélyét, hogy a vad hozzászokjon. Egy lépéssel ezt még tovább fokozhatod. Időnként helyezd át a készüléket, hogy az állat új irányból érzékelje a hanghatást. Ezzel megakadályozhatod, hogy a vad megtanulja, hogy a hang mindig állandó irányból jön felé.

A többi eszköz hatékonyságának megőrzéséhez is időnként közbe kell lépned:

  • szagriasztó hatása kedvező körülmények között akár 3–4 hétig is fennmaradhat, de ha intenzív a vadmozgás a területen, célszerű nagyjából 10 naponta újra kijuttatni – különösen esőzés vagy erős napsugárzás után, amelyek gyorsabban elillanthatják az illatanyagot.

A hatékonyság növelése érdekében érdemes időnként más típusú illatanyaggal váltani, hogy a vad ne szokjon hozzá ugyanahhoz a szaghoz – ezt hívjuk váltószagnak. Ez segíthet fenntartani a riasztóhatást hosszabb távon is.

  • fényriasztó eszközt is érdemes időnként áthelyezni. Ha hosszú ideje ugyanazon a ponton működik, a vad idővel megtanulhatja a fényjelzések rendszerességét, és kevésbé fogja zavarni.

Ha viszont időnként változtatod a helyét, kiszámíthatatlanná válik a fény megjelenése, ami megnehezíti a vad számára, hogy biztonságos útvonalat találjon.

Különösen hasznos lehet ez olyan területen, ahol több belépési pont vagy több vadcsapás is van – ilyenkor a védett szakaszok időszakos váltogatása segíthet fenntartani a zavart keltő hatást.

A cél nem az, hogy minden nap máshová tedd a riasztót – hanem az, hogy ne váljon kiismerhetővé, és a vad ne tudja előre, mire számítson.

5. szabály: Kombinálj tudatosan – a többféle inger együtt hat igazán

A különböző típusú riasztók – hang, szag, fény – más-más érzékszervre hatnak, és eltérő módon zavarják meg a vad viselkedését. Ha csak egyféle ingert alkalmazol, ahhoz idővel könnyebben hozzászokhatnak. De ha egyszerre többféle zavarással találkoznak, az sokkal nehezebbé teszi számukra az alkalmazkodást.

A kombinált védekezés akkor hatékony, ha az eszközöket ésszerűen osztod el, figyelembe véve a vad mozgásának útvonalát, a napszakokat és a terep sajátosságait.

Például:
 – Egy VR4 készülék a tábla belsejében folyamatosan ultrahangot bocsát ki, így állandó nyugtalanságot kelthet a vadban.
 – A belépési pontokra szagriasztót juttatsz ki, amit a vad már az első lépésnél észlel.
 – A KÉK VADŐR 360 villanófénye pedig sötétedés után lép működésbe, vizuális zavart okozva, éjszakai vadmozgás idején.

Ezek az ingerek nem versengenek egymással – hanem kiegészítik egymást, és együtt sokkal zavaróbb környezetet hoznak létre, mint külön-külön. A kulcs az, hogy ne ugyanoda koncentrálj mindent, hanem használd ki az eszközök eltérő hatásait – így a vad nehezen, vagy egyáltalán nem tudja kiszámítani, mire számíthat a területen.

Nem lehet mindent kártételt megállítani. De sokat el lehet kerülni.

A sikeres vadriasztás nem a véletlenen múlik. A megfelelő eszköz kiválasztása csak az első lépés – a valódi hatékonyságot az adja, hogy mennyire tudatosan telepíted őket.

Ez az 5 szabály abban segít, hogy a riasztók valóban azt a hatást fejtsék ki, amiért kihelyezted őket: időben zavarják meg a vadat, a megfelelő ponton, és ne váljanak kiszámíthatóvá.

Fontos ugyanakkor látni, hogy nincs olyan módszer, ami 100%-ban meg tudja akadályozni a vadkárt. A vad mindig megtalálja az utat, ha akarja. Viszont az esélyeket lehet befolyásolni: ha jól működik a védekezés, a vad gyakrabban fordul vissza, kevesebbszer lép be – és így csökken a károsítás mértéke.

Ez pedig a gyakorlatban azt jelenti: kevesebb letaposott sor, több betakarítható termés, kevesebb bosszúság.

A Doxmand rendszerét pont azért hoztuk létre, hogy ne egyetlen eszközben bízz, hanem egy jól átgondolt, több oldalról zavaró rendszerben, amit a saját területedhez igazíthatsz.

A következő cikkben arról lesz szó, milyen hibák miatt szokott kudarcba fulladni a vadriasztás, és mit lehet tenni, ha már tapasztalsz problémát.

Vélemény, hozzászólás?

Iratkozz fel a 10% EXTRA kedvezményért

További bejegyzések

Védekezz hatékonyan a rágcsálók ellen [Videóval]

Mit érdemes tudni a Doxmand ultrahangos vadriasztókról

Az éjszaka urai, avagy mit tehetünk a nyestek ellen?

Oszd meg másokkal is:
Facebook
X
LinkedIn

Köszönjük, hogy feliratkoztál!

A kedvezmény aktiválásához írd be az 24dxm10 kuponkódot a Pénztár oldalon lévő Kuponkód mezőbe.

Kapcsolat