Barion Pixel

Ügyfélszolgálat [H-P: 8:00-16:00]: +36 30 692 8785

Legjobb megoldás a megelőzés! Készülj fel időben a hívatlan vendégek érkezésére.

Megmondom őszintén hogy szkeptikus voltam a termékkel kapcsolatban. De úgy voltam vele hogy megpróbálom. Ennyit még rászánok. Hála Istennek pozitívan csalódtam és minden várakozásomat felülmúlta az eredmény. CSEND VAN ÉS NYUGALOM…KÖSZÖNÖM
Szabó László

Tudástár

Beszélnél velünk?

Kapcsolat

Vagy hívj fel minket: +36 30 692 8785

Hasznos

Social

Facebook
X
LinkedIn

#5 – Fényriasztás: amikor a sötétség már nem a vadaké

Kék vadőr 360 kihelyezve

vadfaj – vaddisznó, őz, szarvas – éjszaka aktív. Amikor lemegy a nap, elcsendesül a határ, eltűnnek az emberek a földekről, a vad biztonságban érzi magát. A sötétség a védőburka.

Ezért is történik a legtöbb vadkár napnyugta után.

De mi történik, ha ezt a megszokott éjszakai nyugalmat valami váratlan zavarja meg?

Tartalomjegyzék

A fény, mint idegen inger

Képzelj el egy éjszakai ösvényt, amit nap mint nap, pontosabban éjjelről éjjelre bejár egy őzcsapat. Mindent ismernek: a szagokat, a hangokat, a bokrok állását. Aztán egy este valami megváltozik. A sűrűből kilépve kékes fény villan fel – nem természetes, nem illik oda. Megtorpannak. Egy pillanatra csak figyelnek, majd megfordulnak, és másik irányt választanak.

Ez a fényriasztás hatása. Nem az ijesztés, nem az agresszív elűzés – hanem a bizonytalanság keltése. A vadak szokásmintákban gondolkodnak. Ösztönösen azt érzik: „itt valami nem stimmel” és sok esetben inkább elkerülik a területet.

Mikor lehet hasznos a fény?

A fényriasztás nem minden esetben szükséges. Vannak helyek, ahol nappal aktív a vad, vagy ahol a sűrű növényzet miatt kevés értelme van a fény használatának. De ahol éjjel történik a kár, ott a fény hatásos fegyver lehet.

Főként akkor, ha:

  • a vadak rendszeresen ugyanazon az útvonalon térnek vissza,

  • a korábban alkalmazott ultrahangos vagy szagriasztó önmagában nem hozott eredményt,

  • vagy egyszerűen csak szeretnél plusz biztonsági szintet építeni az éjszakai órákra.

A fény itt nem főszereplő, hanem egy jól időzített mellékszereplő, aki pont akkor jelenik meg, amikor kell.

Miért a meglepetés működik?

Sokan azt hiszik, a vadak csak akkor torpannak meg, ha hirtelen nagy fény éri őket – mintha egy reflektor lenne a megoldás. Csakhogy a vad gyorsan tanul. A folyamatos, kiszámítható fényt hamar „megszokja”, főleg ha emberek, épületek közelében él.

Ami viszont véletlenszerűen villan fel, ami nem kapcsolódik semmihez, ami nem állandó – az már nem megszokható. Az furcsa. Az kérdéseket vet fel. És az a vad számára egyet jelent: „inkább ne menjünk arra.”

Fiatal őz suta

Hová kerüljön a fényriasztó?

A válasz egyszerű: oda, ahol a vad bejönne. Nem kell a föld közepére, nem kell mindenhová.

Elég, ha:

  • vadcsapásokra,

  • erdőszélekre,

  • kerítéssarkokra

  • vagy szűk átjárókra helyezed el.

Fontos, hogy ne legyen takarásban, és ha napelemes, akkor kapjon elég napfényt napközben. A fény hatása csak akkor működik, ha az állat valóban észleli is azt.

A KÉK VADŐR 360 – amikor a vad nem talál magyarázatot

A Doxmand saját fényriasztó megoldása a KÉK VADŐR 360. Egy egyszerű, strapabíró, napelemes készülék, ami sötétedés után automatikusan villogni kezd.

Nem akármilyen fénnyel: kék színű, hideg, természetellenes villanásokkal. Ez a szín a vadak számára nem része a környezetnek. Nincs benne logika, nincs tapasztalat, amihez kötni lehetne – ezért riasztóként hat.

A készülék egész nap tölt, éjjel pedig önállóan dolgozik. Nincs szükség áramra, vezetékekre. Karbantartást szinte nem igényel – csak arra figyelj, hogy a panel ne legyen erősen koszos, takarásban vagy árnyékban.

Egyedül? Ritkán elég. Kiegészítőként? Nagyon is számít.

A fényriasztás önmagában nem mindig oldja meg a problémát – de ha ott van mellette egy ultrahangos riasztó, ami a vad hallását célozza, és egy szagriasztó, ami az orrát zavarja, akkor már három irányból érik kellemetlen ingerek.

Egy villanás is elég lehet

A fényriasztás nem a leglátványosabb eszköz. Nem ad ki hangot, nem mozog. De amikor a vadat pont abban a pillanatban éri a fényhatás, amikor már lépne be a területre – akkor az egész stratégiád sikeres lehet.

A KÉK VADŐR 360 nem erőből dolgozik. Csak ott van, ahol kell. Villan, ahol kell. És néha ez éppen elég.

következő cikkben megmutatjuk, hogyan dolgozhat össze az ultrahang, a szag és a fény egy összehangolt rendszerként. Mert ha jól kombinálod az eszközöket, a vad nemcsak elbizonytalanodik – hanem el is tűnik.

Vélemény, hozzászólás?

Iratkozz fel a 10% EXTRA kedvezményért

További bejegyzések

Védekezz hatékonyan a rágcsálók ellen [Videóval]

Mit érdemes tudni a Doxmand ultrahangos vadriasztókról

Az éjszaka urai, avagy mit tehetünk a nyestek ellen?

Oszd meg másokkal is:
Facebook
X
LinkedIn

Köszönjük, hogy feliratkoztál!

A kedvezmény aktiválásához írd be az 24dxm10 kuponkódot a Pénztár oldalon lévő Kuponkód mezőbe.

Kapcsolat