- Olvasási idő: 1 perc |
- Vadriasztás |
- 2021-01-14
A vadak télen, főleg a táplálékhiány miatt, nagymértékű vadkárokat képesek okozni – ahogy arról korábban is írtunk. Azonban, ha ez nem lenne elég, a vadkárok kifizetése körül is rengeteg vita, félreértés volt a gazdák és a kárfelmérő szakértők között.
Azonban az Egységes Mezőgazdasági Vadkárfelmérési Útmutató és az Erdei Vadkárfelvételi és Értékelési Útmutató megjelenésével úgy tűnik, ezeknek végre búcsút mondhatunk.
Akit már ért valamilyen mértékű vadkár, tisztában van vele, hogy a szakértői feladat nagyon bonyolult, és sok esetben követhetetlen a laikus számára. Nagymértékben nehezítette a vadkár mértékét és megállapítását az is, hogy nem volt egységes útmutató, hogyan is kell végezni a kárfelmérést.
Azonban a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és az Országos Magyar Vadászkamara együttműködésével megszülettek azok az útmutatók, amelyek pontot tesznek a viták végére.
Mi a vadkárokról szóló útmutató célja?
Az útmutatóval végre lehetővé vált, hogy egyértelműen és vitathatatlanul a vadkár szakértők megállapítsák a kár mértékét, ezáltal csökkentve a termelők és a vadgazdálkodók közti súrlódások számát.
Így tehát kijelenthetjük, hogy az útmutatónak leginkább a békéltetés a célja, tehát hogy elkerüljék az ügyek bírósági szakaszba kerülését, ezzel harmóniát teremtve a felek között.
Az útmutatók letölthetők a Magyarország Kormánya honlapjáról, melyben részletes tájékoztatást kapunk többek közt
- a vadkárfelmérés eszközeiről
- a jegyzőkönyvezés szabályairól
- a felmérés módszertanairól
- termésbecslésről
- sőt részletes tájékoztatást kaphatunk az egyes vadfajok által okozott károk felmérésének menetéről, számításairól.
Továbbra is fontos a védekezés
A megfelelő védelem kiépítése természetesen továbbra is kiemelkedő fontosságú termelőnek és vadgazdálkodónak egyaránt, melyben a vadriasztók is jelentős szerepet játszanak a vadak által okozott károk csökkentésében.
Az egységes útmutató egy nagy előrelépés a gazdák és a vadgazdálkodók között, hiszen többé nem fordulhat elő, hogy “A” szakértő teljesen más eljárásrenddel ítéli meg a vadkár összegét, mint “B” szakértő.