🔥ÚJ TERMÉK🔥DOXMAND CARNOMUS: AUTÓBA SZERELHETŐ NYESTRIASZTÓ 👉 KATTINTS IDE

Ha musophobiában vagy közismertebb nevén patkányfóbiában szenvedsz, akkor jobb, ha már most abbahagyod az olvasást. Ugyanis a cikkben olyan érdekes, meghökkentő tényeket gyűjtöttünk össze musophobiában a patkányokról, amik alkalmasak lehetnek a nyugalom megzavarására. 🙂

A patkány, legyen szó akár faluról, akár városról, jól elboldogul: szinte bárhol felbukkanhat, bármit megeszik, és bizony ahol jól érzi magát, ott nagyon gyorsan szaporodik.

Patkány ellen

#1 A legkisebb és a legnagyobb patkány

Egy közönséges patkány nagyjából 0,3 kilogramm, és farokkal együtt 50 centiméter hosszú. 

Ehhez képest a legnagyobb patkány, amit csak 2009-ben fedeztek fel, a Bosavi gyapjas patkány 81 centiméter hosszú, és 1,36 kilogramm. Akkora tehát nagyjából, mint egy kifejlett házimacska. De nem kell megijedni: ez a faj csak Pápua Új-Guineában őshonos.

A legkisebb patkány, pedig a vietnámi patkány, ami farokkal együtt 12-17 centiméter hosszú.

#2 A patkányok szaporodása

A patkányok hihetetlenül gyorsan képesek reprodukálódni. Már öt hetes(!) korukban elkezdenek szaporodni, ami körülbelül két éves korukig folytatódik. A nőstény egyedek körülbelül háromhetente termékenyek. Ilyenkor, hat óra alatt mintegy 500-szor (!) párosodnak. 

A vemhesség általában három hétig tart, és az alom általában 6-20 egyedből áll.

#3 A rágás a lételemük

A patkányok szó szerint képesek átrágni magukat szinte minden: legyen szó betonról, fáról, műanyagról, vagy alumíniumról. 

Azonban nem csak azért rágnak, hogy nekünk bosszúságot okozzanak. A fogaik ugyanis soha nem állnak le a növekedésben. Annak érdekében, hogy a fogak ne nőjenek túl hosszúra, folyamatosan koptatniuk kell. 

Ellenkező esetben a hatalmas fog akadályozná őket a rágásban, és belepusztulnának az éhségbe.

#4 De meddig élnek a patkányok?

Hogy egy patkány meddig él, nagyban függ attól, hogy vadon vagy fogságban élő egyedről beszélünk. A házi kedvencként tartott, egészséges patkányok akár 4 évig is elélhetnek, a vadon élő patkányok viszont 1, maximum 2 évig élnek.

#5 Mire jön a patkány? Avagy így kerülnek a patkányok a házadba

A patkányok igazi mindenevők, szinte mindegy, hogy húsról, szemétről, állateledelről, zöldségről, vagy gyümölcsről van szó – bármit elfogyaszt. 

Legfőképp a takarmányok, állateledelek, valamint a nyitott szemeteskuka vonzza őket. Épp ezért fontos, hogy kint az udvaron is elzárjunk mindent, ami táplálékforrást jelenthet számukra. 

Ha a patkányok már az udvaron vannak, nagyon könnyen a házba juthatnak. A kisebb réseken, repedéseken keresztül, valamint a padlásról is bemászhatnak az otthonunkba. 

Fészküket a gerendák között, vagy a földben járatokban alakítják ki, amihez szigetelőanyagot, papírt vagy különböző szöveteket használnak. Viszont érdekesség, hogy sokkal több folyadékra van szüksége mint az egereknek, így általában olyan helyet keresnek, ahol ehhez hozzájuthatnak. 

Bármennyire társas lények is, a patkányok táplálék és víz hiányában azonban egymás ellen fordulnak, és nem ritka az sem, hogy megeszik a társukat.

#6 A patkányok intelligens, társas lények - mégsem szeretjük őket

A patkányok társas lények, sőt nagyon szoros családi kötelékek alakulnak ki köztük. A patkány populációkban elkerülhetetlen, hogy hierarchikus rendszer alakuljon ki, amelyet rendszerint egy domináns patkány vezet; a többi rágcsáló pedig alárendelt szerepet kap. 

A legnagyobb patkány populációk a vidéki és városi területeken találhatók meg, különösen, ha a közelben van vízforrás, a túléléshez ugyanis sok vízre van szükségük. Mindemellett a rágcsálók kiváló (és nagyon kitartó) úszók is: akár három napig is képesek egy huzamban a vízben lenni, és hosszan visszatartani a lélegzetüket. 

Épp ezért előfordulhat, hogy a patkány a WC-ben köt ki, sőt volt hogy a negyedik emeletig is felúszott (hazai esetről egyelőre nem tudunk). 

A patkányok ráadásul nagyon ügyes mászók: szinte bármin képesek kapaszkodni. Szuper memórijuknak köszönhetően pedig, miután kellően feltérképeznek egy szobát, sokáig emlékeznek az összes útvonalra. 

Érdekes tény, hogy az állatoknak viszont nagyon rossz a látásuk, ezért bajuszukat használják a tájékozódáshoz, farkukat pedig egyensúlyozásra, illetve a  testhőmérséklet szabályozására használják. Furcsán hangozhat, de a többi patkánnyal sok esetben a farkukon keresztül kommunikálnak.

De mit lehet tenni a patkányok ellen?

Mivel nagyon okos állatok, a patkányok ellen sok esetben hatástalanok az olyan védekezési módok, mint a csapdák, vagy a méreg. A csapdákat ugyanis könnyű szerrel “kiszagolják” és kikerülik, ha pedig látják, hogy az egyik társuk felfalta a mérget és elpusztult, a többi egyed konzekvensen elkerüli. 

Épp ezért késleltetett hatású patkányméreg kihelyezése javasolt. A méreg mellett pedig, hosszú távú megoldásként, javasolt az ultrahangos rágcsálóriasztó használata. A készülék az emberi fül számára hallhatatlan hanghullámokat bocsát ki, amely zavarja a patkányokat, és előbb vagy utóbb elhagyják a fészküket. 

A Doxmand rágcsálóriasztó kihelyezése és üzembe helyezése után biztosíts a patkányoknak egy menekülési útvonalat, hogy távozhassanak. 

Ezek mellett pedig érdemes betömni a réseket, lyukakat acélgyapottal, amit a patkányok nehezen rágnak át. Fordíts figyelmet arra is, hogy a táplálékot gondosan zárd el előlük és ha módod van rá, gondoskodj arról, hogy ne jussanak vízhez sem. Ezekkel a módszerekkel hatékonyan elüldözheted a kártékony betolakodókat.

Ha hasznosnak találtad a cikket és szerinted segítséget nyújt másoknak is a tartalma, kérlek oszd meg barátaiddal, ismerőseiddel

Facebook
Email
LinkedIn
Kapcsolat