Ügyfélszolgálat [H-P: 8:00-16:00]: +36 30 692 8785

Legjobb megoldás a megelőzés! Készülj fel időben a hívatlan vendégek érkezésére.

Megmondom őszintén hogy szkeptikus voltam a termékkel kapcsolatban. De úgy voltam vele hogy megpróbálom. Ennyit még rászánok. Hála Istennek pozitívan csalódtam és minden várakozásomat felülmúlta az eredmény. CSEND VAN ÉS NYUGALOM…KÖSZÖNÖM
Szabó László

Hasznos

Beszélnél velünk?

Hívj fel minket: +36 30 692 8785

Social

Facebook
X
LinkedIn

A mezőgazdasági vadkár jelentős problémát jelent Magyarországon, ahol évente körülbelül 21 milliárd forint értékű kár keletkezik, – derült ki a Nemzeti Agrár Kamara sajtóközleményéből. Ez a szám magában foglalja a mező- és erdőgazdálkodókat érintő károkat, amelyek jelentős gazdasági terhet rónak a termelőkre. Sajnos, ebből az óriási összegből csupán 3 milliárd forintot térítenek meg, ami aláhúzza a probléma súlyosságát.


Ezt megelégelve a NAK most bejelentette egy új cég létrehozását, amely segíti a gazdálkodókat a vadkár miatti jogos követeléseik peres úton történő érvényesítésében, így biztosítva számukra a gyorsabb kártérítéshez való hozzáférést.

Növekvő vadállomány, szűkülő élettér

A vadkárok növekedésének elsődleges oka a vadpopulációk méretének drámai növekedése, különösen az öt nagyvad – gímszarvas, dámszarvas, őz, vaddisznó, muflon – esetében. Ezeknek a fajoknak a létszáma az elmúlt hatvan évben legalább ötszörösére növekedett. Jelenleg évente 17-szer annyi nagyvadat lőnek ki, mint az 1960-as években.

Szakértői becslések szerint ma körülbelül 800 ezer nagyvad él Magyarországon, amelyek évente mintegy 1,4 millió tonna növényi táplálékot fogyasztanak el. Ebből csupán 110 ezer tonna kerül mesterségesen a vadgazdálkodási területekre, a maradékot az erdőkből és mezőgazdasági területekről szerzik be a vadon élő állatok. Óvatos becslések szerint a vadállomány táplálékigényének közel fele, körülbelül 700 ezer tonna, vadkár formájában jelentkezik, amelynek értéke megközelítőleg 21 milliárd forintot tesz ki. Ezzel szemben a gazdálkodóknak évente csak mintegy 3 milliárd forintnyi kártérítés kerül kifizetésre.

Ez a helyzet felveti a hatékonyabb vadkár-megelőzési és kártérítési rendszerek szükségességét. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara ebben a kontextusban is kiemelten foglalkozik a gazdálkodók érdekeinek védelmével, rámutatva a meglévő rendszer hiányosságaira és a szükséges változtatásokra.

Prevenció és a modern technológiák

A vadkár kezelése nem csupán a gazdálkodókat érinti, hanem a mezőgazdasági termelés egészét, valamint a gazdaság szélesebb körét is. Ezért létfontosságú, hogy a szakpolitikai döntéshozók és az érintett szervezetek együttműködve keressenek megoldásokat a problémára.

A károk mérséklése és a megelőzés érdekében fontos volna az innovatív megoldások és a modern technológiák alkalmazása, mint például az intelligens vadriasztó rendszerek használata, valamint a vadállomány kezelésének fejlesztése is jelentős előrelépést jelentene a vadkár csökkentésében.

Intelligens ultrahangos vadriasztó eszközeink hozzájárulhatnak a vadkár jelentős csökkenéséhez és egy kompromisszumos megoldást nyújthatnak mind a gazdálkodóknak mind a vadászatra jogosultaknak.

Ezen túlmenően, a vadkár megelőzésben kiemelt szerepet kell kapnia a tájékoztatásnak és oktatásnak is. A gazdálkodók és a vadászok közötti párbeszéd, valamint a közösségek bevonása kulcsfontosságú a megelőzési stratégiák hatékony kivitelezéséhez. 

Az összehangolt erőfeszítésekkel jelentős lépéseket tehetünk a mezőgazdasági vadkár mérséklése és a gazdálkodók érdekeinek védelme terén.

Doxmand Ultrahangos Vadriasztók

Ultrahangos vadriasztóink véletlenszerűen generált ultrahangot használnak az állatok elriasztására. Ezek a hangok a magas frekvenciájuk miatt általában az emberi fül számára nem hallhatók, de a vadon élő állatok, mint például a szarvasok, őzek és vaddisznók, érzékelik és zavarónak találják őket. 

A készülékek teljesen automatikusan működnek, az akkumulátorok töltéséről a napenergia gondoskodik, ezért nem igényel sűrű felügyeletet. A készülékházak ellenállnak az időjárási viszontagságoknak, ezért minden évszakban alkalmazhatók.

A vadkár kezelése összetett feladat

Összefoglalva, a vadkárral kapcsolatos kihívások kezeléséhez komplex megközelítésre van szükség, amely magában foglalja a kár megelőzését, a hatékony kártérítési rendszerek kialakítását, és a különböző érdekelt felek közötti együttműködést.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara új lépése hozzájárulhat egy megfelelően működő kártérítési rendszer kialakulásához, valamint a vadállomány fenntartható kezeléséhez és a mezőgazdasági területek védelméhez, emellett pozitív irányba billentheti a gazdálkodók és a vadgazdálkodók közötti együttműködést, amely kulcsfontosságú a természeti erőforrások fenntartható használatában.

Iratkozz fel a 10% EXTRA kedvezményért

További bejegyzések

Védekezz hatékonyan a rágcsálók ellen [Videóval]

Mit érdemes tudni a Doxmand ultrahangos vadriasztókról

Az éjszaka urai, avagy mit tehetünk a nyestek ellen?

Oszd meg másokkal is:
Facebook
X
LinkedIn

Köszönjük, hogy feliratkoztál!

A kedvezmény aktiválásához írd be az 24dxm10 kuponkódot a Pénztár oldalon lévő Kuponkód mezőbe.

Kapcsolat