Ügyfélszolgálat [H-P: 8:00-16:00]: +36 30 692 8785

Legjobb megoldás a megelőzés! Készülj fel időben a hívatlan vendégek érkezésére.

Megmondom őszintén hogy szkeptikus voltam a termékkel kapcsolatban. De úgy voltam vele hogy megpróbálom. Ennyit még rászánok. Hála Istennek pozitívan csalódtam és minden várakozásomat felülmúlta az eredmény. CSEND VAN ÉS NYUGALOM…KÖSZÖNÖM
Szabó László
Még több vélemény

Hasznos

Beszélnél velünk?

Hívj fel minket: +36 30 692 8785

Social

Facebook
X
LinkedIn

A seregélyekkel kapcsolatban az embernek meglehetősen ambivalens érzései támadnak. Hiszen egyrészt több millió rovartól szabadítanak meg minket, másrészt azonban hihetetlen mértékű károkat képesek okozni a gyümölcsösben, szőlőültetvényben. 

Épp ezért úgy láttuk, célszerű összeállítani egy „seregély-kisokost”, amelyben 6 seregéllyel kapcsolatos kérdésre adunk választ. 

Nézd meg táplálkozás közben:

#1 Védett madár-e a seregély?

Sokan, tévesen azt hiszik, hogy a seregély védett madár. Ahhoz azonban, hogy erre a kérdésre pontos választ adjunk, először is értelmeznünk kell a hatályos, 13/2001 KöM rendeletet, amely a Magyarországon élő vagy átvonuló állatfajok védettségét szabályozza. 

A rendelet egész pontosan így szól: 

“4/A. § *  (1) Közegészségügyi okból, továbbá a légiközlekedés biztonsága, valamint az okszerű mezőgazdasági termelés biztosítása érdekében – amennyiben természetvédelmi érdeket nem sért – a bütykös hattyú (Cygnus olor), a házi veréb (Passer domesticus), a kárókatona (Phalacrocorax carbo), a sárgalábú sirály (Larus michahellis), a sztyeppi sirály (Larus cachinnans), a seregély (Sturnus vulgaris) és a hörcsög (Cricetus cricetus) riasztása, elejtése, gyérítése, állományának szabályozása engedélyezhető.

(5) *  A seregély (Sturnus vulgaris) gyérítését engedély nélkül végezheti a külön jogszabályok alapján kijelölt vadászatra jogosult, a hegyközség területén működő hegyőr, valamint az ott mezőőri szolgálatot ellátó személy, kizárólag a szőlő- és gyümölcsültetvényekben, valamint csemegekukorica-táblákon, azok termésének megóvása, illetve az azokban keletkező károk mérséklése érdekében, amennyiben tevékenységét

  1. a) az ingatlan tulajdonosával, illetve jogszerű használójával megállapodást kötve,
  2. b) védett természeti területeken, illetve különleges madárvédelmi területeken kívül,
  3. c) augusztus 1. és október 31. között,
  4. d) a vadászat rendje megsértésének nem minősülő, valamint nem tiltott vadászati eszközökkel és módszerrel, valamint
  5. e) az okszerű vadgazdálkodás akadályozása nélkül végzi.

(6) A vadászatra jogosult, valamint a (3) bekezdés szerinti halászati őr és az (5) bekezdés szerinti hegyőr, valamint mezőőr a (3) és az (5) bekezdés szerinti gyérítést végző személyekről (a vadászjegyük számának feltüntetésével), a gyérítések helyéről, idejéről, módjáról, valamint az elejtett madarak számáról a tárgyidőszakot követően, február 28-ig köteles jelentést küldeni az illetékes természetvédelmi hatóságnak.”

Tehát nem lehet őket „csak úgy” lövöldözni, azonban a szüreti időszakban nem védettek. 

#2 Mit eszik a seregély?

A seregély főként rovarokat fogyaszt, például pókokat, molylepkéket, szitakötőket, szöcskéket, fülbemászókat, legyeket, méheket, darazsakat és hangyákat. Előszeretettel fogyaszt azonban őszibarackot, szőlőt, ribizlit, és paradicsomot is, így – főképp nagy csapatokban – igencsak komoly károkat képesek okozni. 

#3 Tulajdonképpen hasznos vagy káros a seregély?

A fentiek fényében azt mondhatjuk, hogy a seregély hasznos madár, ugyanakkor elképesztő károkat képesek okozni a gyümölcsösökben. 

Épp ezért érdemes őket távol tartani, különböző módszerekkel, például 

  • seregély elleni hálóval, 
  • seregélyriasztó műmadárral, 
  • madárijesztővel,
  • vagy ultrahangos seregélyriasztóval (erről később bővebben is írunk).

#4 Milyen a seregély hangja?

A seregélyek énekes madarak, leginkább a hímek hallatják a hangukat. Néhol dallamos, néhol mechanikus, több percig tart és több daltípusból áll össze. Mivel rendkívül sokat cseverésznek, így meglehetősen zavarhatják a környékükön élő embereket.

Itt meghallgathatod milyen zsivalyt képesek okozni:

#5 Mik a seregélyek természetes ellenségei?

A seregélyek természetes ellenségei a madarak közül kerülnek ki, és számtalan, különböző faj támadhatja meg őket. 

Többek között:

  • a héják,
  • a karvalyok, 
  • a sólyomfélék, 
  • a vörös vércse,  
  • a kányafélék, 
  • a rétihéja, 
  • a kuvik,
  • és néhány bagolyféle.

#6 Hogyan riasszuk el a seregélyt?

A legjobb módja, hogy megvédd a terményt, ha a seregélyek nem tudnak hozzáférni. Erre a célra kiválóan alkalmas a madárháló. A madárháló kiválasztása során vedd figyelembe, hogy milyen sűrű a háló szövése, illetve mekkora annak szakítószilárdsága.

Seregélyek ellen javasolt erősebb hálóban gondolkodni és legfeljebb 25–28 mm-es szemnagyságút választani. A hálóval való védekezés ugyan költséges megoldás, felrakása és leszedése is bonyolult művelet, azonban mégis egy megtérülő befektetés lehet.

Azoknak a gazdálkodóknak, akiknek évi 25–30%-os bevételkiesést okoznak a madarak egy jó minőségű háló akár 5 éven át védheti a termést, így aztán könnyen kiszámolható, hogy mennyi idő alatt térülne meg a beruházás.

Ahol a hálós védekezés nem kivitelezhető használhatsz seregélyriasztó készülékeket. (De akár a hálós védelmet kiegészítve is alkalmazható – ahogy azt mindig hangsúlyozzuk, kombináció erősebb védelmet eredményez).

Seregélyriasztó

A seregélyriasztó készülékeink olyan hirtelen történő, vijjogásszerű hangimpulzusokat bocsátanak ki, amelyek hatására a madarak veszélyben érzik magukat, ezért elrepülnek, a legtöbb esetben már meg sem kísérelnek leszállni a védett területen.

A fejlesztés során csapatunk tanulmányozta  a seregélyek viselkedését és reakcióját a különféle hangokra és azok kombinációira, így biztosítva a legjobb elérhető eredményt a seregélyek elleni védekezésben.

A készülékek azonban nagyon hangosak, megközelítőleg 130 dB-es hangerősség előállítására képesek, ezért használatukat lakott területen nem javasoljuk.

Jól átgondolt stratégiával és ésszerűen kihelyezett seregélyriasztóval akár több hektárnyi területet is védhetsz, ahogy ezt Sándor is tette. 

A készülékek ellenállnak az időjárás viszontagságainak, a folyamatos működést pedig az optimalizált napelemes töltés garantálja, ezért nem szorulnak sűrű ellenőrzésre, a működés teljesen automatikus.

A madarak (köztük a seregélyek is) éjszaka nem aktívak, ezért nincs szükség éjszakai riasztásra. A készülékek érzékelik a napkeltét és a napnyugtát, így csak nappal működnek, tehát csak akkor, amikor szükség van rá.

Az SR2 madárriasztó 2, míg az SR4 madárriasztó 4 hangszóróval felszerelt. Az előbbi 1,5, míg az utóbbi körülbelül 3 hektáros terület megvédésre képes a madárraj nagyságától és az időjárási viszonyoktól függően.

A készülékek mobilisak, ezért oda helyezhetők, ahol a legnagyobb szükség van rájuk, valamint percek alatt telepíthető, ezért gyorsan tudsz reagálni a védelmed átcsoportosítására.

Kihelyezési tippekért és szakszerű tanácsokért kereshetsz minket is elérhetőségeink bármelyikén és készséggel segítünk megtalálni a legjobb megoldást.

Iratkozz fel a 10% EXTRA kedvezményért

További bejegyzések

Védekezz hatékonyan a rágcsálók ellen [Videóval]

Mit érdemes tudni a Doxmand ultrahangos vadriasztókról

Az éjszaka urai, avagy mit tehetünk a nyestek ellen?

Oszd meg másokkal is:
Facebook
X
LinkedIn

Köszönjük, hogy feliratkoztál!

A kedvezmény aktiválásához írd be az 24dxm10 kuponkódot a Pénztár oldalon lévő Kuponkód mezőbe.

Kapcsolat